Güzel olmak istiyorum diyorsanız buyrun
  Ara Yap
  Güzel olmak istiyorum diyorsanız buyrun
Okunma: 742

Güzel olmak istiyorum diyorsanız buyrun

“ kozmetiklerle “güzelleştirilen” ciltlerde, sorunlar daha sonraları ortaya çıkıyor. Katkısız maddelerden uzak doğal yollardan bakım yapılan bir cilt ise her zaman geleceğe “yatırım” yapmış oluyor. ”

Güzel olmak istiyorum diyorsanız buyrun

Yapılan bir  araştırma sonucunda  kozmetiklerde, 800’den fazla zararlı kimyevî madde  bulunduğu ortaya çıkmış. Bu bilgiler toplumda yayıldıkça insanlar  doğal olanın peşinde koşuyor. Bizler de tabiatın sunduğu güzellik ve  sağlık nimetlerinin içine daldıkça, her geçen gün yeni bilgilerle  çıkıyoruz. Herşeyi “bilerek” hayata geçiriyoruz. Örneğin çağlardan bu  yana var olan zeytinyağının sadece besin olarak değil   güzellikle önemli bir  ilişkisi olduğunu artık biliyoruz.. Kırışıklıkları  önleyen, deriyi yumuşatan ve saçları gürleştiren yeni şifalı bitkileri  keşfediyoruz. Yüzyıllar önce kullanılan ama bugün maalesef insanoğlunun belllek kaybı nedeniyle  unutulan bir doğal bakım ürünündeki  gençlik iksirinin sırrını çözüyoruz. Bir mucizevi yağın, saçların kendi  renginde kalmasını nasıl sağladığını anlıyoruz. Bitkisel ve doğal olan  bir çok ürünün, antik dönemlerden bu yana güzellikle arasında yakın bir  ilişki kurulduğunu , eski belgelerden öğreniyoruz.
Kökleri, gövdeleri,  yaprakları ve tohumlarııyla birlikte her bitki,  her doğal besin  şifa deposu ama inanılmaz bir güzellik aracı.. Örneğin ısırgan otunun  insanın tenini yakan o tüylerinde yer alan “formik asit”  saç derisinin  doğal dengesini koruyor. Et yemeklerine de ilave edip, lezzet kattığmız  biberiye mükemmel bir güzelleştirici. Kekiğin saça kazandırdığı sadece  parlaklık değil. Saç diplerini uyardığı, tellerine canlılık verdiği  kullananların deneyimlemeleri ile her geçen gün ortaya çıkıyor.

Doğanın “gündem”i her zaman gerçek olandan yana… Tabiattaki otlar,  şifalı yağlar, doğal ürünler ve bitki özleri gibi “doğal nimet” sağlık  verdiği, cilt üzerinde iyi etkiler bıraktığı, kırışıklıkları önlediği,  kaşı-kirpiği gürleştirdiği, sarkık bölgeyi gerginleştirdiği, dökülen  saçı kuvvetlendirdiği için yüzyıllardır insanoğlunun “gündeminden” hiç  ayrılmamış.  Bugün ise artık  maalasef  doğaya yeterince önem verilmediği bir zamanda kıymeti anlaşılmış. Doğanın belki de bize ceza olarak nimetlerinin gittikçe azalttığı bir dönemde insanlar gençlik sırlarını tabiatın içinde aramaya başlamış. Size bu kez, doğadan keşfedilen bazı güzellik sırlarını ve her zaman kullanacağınız ipuçlarını   aktarmak istiyorum:

Kırışıklıklar için kayısı yağı tam bir doğal nimet
En önemli özelliği tüm ciltlere uygun olmas!. Kayısını çekirdeğinden elde edilen kayısı yağı, A vitamini içerdiği için cilde bir çok yarar sağlıyor. Öncelikle  nemlendiriyor. Doğal bir canlılık ve parlaklık kazandırıyor.  Aynıca gençlerde oluşan akneleri de  temizliyor.. İçinde kalsiyum, magnezyum, karotin ve betakaroten maddeleri de yer alıyor.  Bu özelliklerinden dolayı kırışıklıkları azaltıyor. Kuru ciltli olanlar, günde bir defa deriye kayısı yağı sürdüğünde çok iyi sonuç alır. Yağlı ciltler için  haftada  bir yeterli.. Cilt için harikalar yaratan bu doğal ürünü evde mutlaka bulundurun.

Limon şahane bir güzelleştirici
Limon+yoğurt: Bir kaç damla limon ve bir kahve fincanı yoğurdun gençlik  verdiğini biliyor muydunuz? (Gece yatmadan önce yapın) Yüzünüzü iyice   temizledikten sonra, yağlı yoğurdun üzerine 5 damla limon suyu ilave  edip  iyice karıştırın. Bunu güzelce sürün yüzünüze. Karışım 15 veya 20  dakika kalsın.  Yalnız  unutmayın, bu maske dudaklarınıza gelmesin.  Yıkadıktan sonra uyuyabilirsiniz. Sabah kalktığınızda cildinizdeki  güzelliği farkedeceksiniz.

Limon+bal: Bu iki karışımla da teniniz pürüzsüz görünebilir. Özellikle  kuru ve çatlak ciltler için çok iyi.  Bir küçük kaseye bir miktar limon  sıkın. (iki küçük çorba kaşığı olabilir) Sonra içine iki çorba kaşığı  bal ekleyin. Çok az yanan ocakta ısıtın. Soğuttuktan sonra cilde sürün.  15-20 dakika kalsın. Ardından yıkayın. Aynadaki görünümünüzden memnun  kalacaksınız.

Üzüm taneleri cildi çok iyi temizliyor
Güzel bir cilt adına insanlar her şeyi yapmaya hazır. Ama dediğimiz  gibi bunun için artık emek harcarken doğal ve bitkisel olana yöneliyorlar . Düzenli  olarak doğanın nimetlerinden faydalanırsanız, çok güzel bir cilt onun size özel “armağanı” olacaktır. Size önce cilt temizliğinin doğal bazı  yöntemlerinden söz etmek isterim. Kirli ten doğal bir ürünü ya da   maskeyi yüzeyde bırakır, derinlere salmaz..  Temiz olmayan bir cilt   dışarıya ışıltı vermez. Her zaman gül suyu iyi bir temizleyicidir.  Ama  onu biraç daha etkin kılmak için bir yol var: Bir tutam biberiyeyi, 300  miligram gül suyuna karıştırın. Ve şişeye koyup kapağını kapatarak   Karanlık bir yerde iki gün bekletin. Sonra bir şişeye koyup, kapağını kapatın ve buzdolabında saklayın. Bu su ile akşamları yüzünüzü  silin. Bir başka önemli yol, şimdi bol olan üzümler.  Üzümün tanelerini tek  tek ortadan bölün ve suyunu yüzünüzde gezdirin. 3 veya 4 tane üzüm  tanesi bu işlem  için yeterlidir. Kuruyunca (hemen kuruyor zaten) bu işlemi bir daha yapın ve  yine kurutun, sonra yıkayın… Her sabah veya akşamları bu uygulamayı  yapabiyirsiniz.

Göz altları sorunu için süper bir sebze
Gözlerin öneminden söz edeceğim. Göz çevresindeki halka ve morluklar  güzelliğin resmen katili gibi. Kimileri de yorgunluk belirtisi olarak  kötü duruyor. Bu hal iyice hasta ve yaştan dan büyük gösteriyor. Bir  kaç doğal ve basit yöntemi de kenara not edin: Patates  sorunlu olan göz altlarınız tam bir dost diyebiliriz. Bir patatesi kabuğunu  soyup rendeleyin  ve gözlerinizin üzerine topak yaparak koyun. Sonra sırtüstü 15 dakika  dinlenin daha sonra yıkayın. Gözaltı  torbaları için bu yöntem çok iyi.  Göz çevresindeki çizgiler için de bir karışım var: Bir çorba kaşığı  avakado yağı, bir çorba kaşığı soya yağı ve bir çorba kaşığı badem  yağını bir kapta kaşıkla çalkalayın.. Geceleri masajla göz çevrenize  sürün, 15 dakika sonra yıkayın. Bu işlemi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Bitkilerle çikolata gibi ten rengi
Son dönemde yaygınlaşan bitkisel bronzlaştırıcılar kullanım ve görünüm  açısından olumlu. İçinde ne varsa doğadan elde edilmiş. Havuç,  kayısı  gibi bitkilerin yağları çikolota gibi bir ten sağlıyor. Ama siz evde kendiniz elde etmeye  kalkmayın. Çünkü içinde sadece bunlar yok, başka bitkisel yağlar da  var. O nedenle karışım oranı çok önemli. Uzman eliyle hazırlanmışı her zaman doğru olanıdır. Denize  gittiğiniz zamanlarda bütün gün yandıktan sonra, akşam üzerine doğru bitkisel yağı kullandığınızda teniniz çok iyi bir çikolata renk oluşuyor.  Diyelim işiniz vardı, denize gidemediniz,  evin balkonunda ya da terasında da bu yağlarla bronzlaşabilirsiniz. Yalnız dikkat. saat 16.00 dan hatta 17.00 den sonra bu işlemi yapın. (Güneş cilde  zararlı olduğu için her zaman gündüz saatlerini tavsiye etmekten  kaçınmak gerekir. ikindi ve sonraki zamanlar güneşlenmek  her vakit  daha sağlıklı yoldur) Herbailumda doğal yağlardan elde edilen bronzlaştıcılar mevcut. Bir çok kadın kullanıyor ve memnun. Dilerseniz   önce vücudunuzun ufak bir bölgesinde kontrol ettikten sonra, sonuç  istediğiniz gibiyse tüm bedene uygularsınız.

Gençleştiren bir yağ: Köy tereyağı
Tereyağı aslında mükemmel bir “krem” gibi biliyor musunuz? Özellekle de dudak çevresi çizgileri için. Yaşlılığı en çok gösteren yer  dudak çevresi.  Mimiğin fazla   yapıldığı bölge olduğu için çabuk kırışıyor.. Tamamen doğal tereyağı ile bu sorunu çözebilirsiniz. (Mümkünse köyden getirtin ve tuzsuz olsun) Marketlerden adığınız tereyağı ile olmaz, sakın denemeyin.  Bir kaşık tuzsuz köy tereyağı ile bir karış balı ile bir  kapta ezin. Elde ettiğiniz  bu karışımı dudak çevrenize sürün ve 15 dakika sonra yıkayın. Haftada bir kere düzenli olarak yapılan bu maske, dudak çevresindeki kırışıklıkları yok ediyor.  Bu karışımı özellikte denize girdiğiniz günlerin akşamı  evde uygulayın. Yıpranan cilde çok iyi gelir.

Zayıflamak için doğadaki bitkiler yaz güldürüyor.
zayıflamayı sağlayan bitkisel tozların ana malzemesi, yüzde yüz “yerli” olan ve bizim topraklarımızda yetişen doğal bitkilerden elde edilmiş. şifalı bitkiler. Herbalium Bitki merkezi’nde içinde kereviz tohumu, funda yaprağı, biberiye, yeşilçay, mate yaprağı ve kekik vs gibi doğal ot ve maddelerin tozlarının yer aldığı doğal ürün mevcut.. Yoğurtla karıştırılıp yeniyor. Vücuttaki yağları ve selülitleri eritme özelliği olduğu gibi dolaşım ve sinir sistemini çalıştırıyor. Ayrıca içinde bazı kuvvet verici bitkilerin yer almasından dolayı, zayıfladıkça güç kaybetmiyorsunuz, daha zinde oluyorsunuz.

Tabitattan bir kaç önemli ipucu
-Buğday kuru ciltler için iyidir. Bir avuç  kırılmış buğday, krem haline gelebilecek kadar mikserde karıştırılır. Yalnız miksere koymadan önce içine bir çorba kaşığı zeytinyağı katın. Elde ettiğiniz maddeyi yüzünüze sürün ve 15 dakika sonra yıkayın. Lavanta cilt temizliği için çok iyi sonuçlar yaratır. Bir çay bardağı iyi suya iki damla lavanta esansı ekleyin. Bu bardağı buzdolabında bir saat tutun. Soğuyan tonikle (pamuk yardımıyla) cildinizi silin. Cildinizdeki güzel değişiklik bir süre sonra ortaya çıkacaktır.

– Kırmızı renk demek güzellik, gençlik demek. Güzellik için “içten beslenme” önemli. Size “kırmızı” renkli yiyecekleri önermek isterim; Özellikle çilek, böğürtlen, domates  mineral ve antioksidan açısından çok öneme sahip. Yaşlanmamak ve hastalanmamak  için bunları sık sık tüketin.

-Isırganı hiç bir zaman ihmal etmeyelim.. Çayını için ya da tozunu yoğurtla karıştırıp  yiyin. (Köylülerden tazesini satın alıp yemeğini de yapabilirsiniz)  Güzellik için de etkisi çok olumlu.. Isırgan otu suyu ile hergün yıkanan yüz gergin bir hal alıyor.. 

Benzer Haberler

  Yorumlar


Tweet