sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmak için napmalı
  Ara Yap
  sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmak için napmalı
Okunma: 774

sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmak için napmalı

“ ”

sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmak için napmalı

Ağız ve diş sağlığı, görüntü olarak ve yeme, içme konularında oldukça önemlidir. Ancak hayati bir tehlikede yaratmadığı icin pek önem vermeyiz. Bu sebepten dolayda bir çok kişide bu tarz sorunlar yaşanmaktadır. Üstüne üstelik bir de doktor korkusu olunca bu durum daha da çoğalıyor.

Ancak dis görüntü açısından önemli bir şey olan dişlerimizin bakımına çok önem vermeliyiz. Çünkü, dişlerimiz gülüşümüz esnasında görünen ve insanların direk olarak dikkat ettiği bölgedir.

Dişlerin çürümesi, dökülmesi yada kararması gibi problemlerde diş görüntümüz oldukça bozulacaktır. Bu durumda da güldüğümüzde karşı tarafa kötü bir görüntü sağlayacaktır. İste bu anda da insanların sizlerden uzaklaşmasına bir etkidir. Bu sayede insanlar sizden uzaklaşabilir. Bir de cürümeninde verdiği etkiyle ağız kokuları çoğalacaktır. Her konuşma anınızda koku karsi tarafta hissedilecektir. Bu da insanları sizden uzaklaştırmak icin bir sebeptir.

Yeme ve içme konusunda ise, dişlerimiz olmadan istediğimiz yemekleri yiyemeyiz. Olduğunu varsayalım ama sağlam değilse de ayni durum yaşanır. İstediğimiz besini de alamadığımız için beslenme düzenimiz, sağlığımız bozulabilir. Çünkü dişlerimiz sağlam değilse eğer sıvı tüketimi çoğalacak ve gerekli besinlerin alimi da zorlaşacaktır bu durumlarda da ne olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur.

Dişlerimiz hayatimizi tehtid etmeye bilir ancak bizleri zor durumlara sokabilir. Hem beslenme konusunda hem de insanlara karşı görüntümüz konusunda zor anlar yasayabiliriz. Sağlığımız ve düzenli besin almamız dişlerimiz sayesinde gerçekleşecektir. Onun içinde dişlerimize çok dikkat etmeliyiz.

DİŞ ÇEKTİRDİKTEN SONRA OLUŞAN YARALAR İÇİN NAPMALIYIZ

Birçok insanın diş çekimi konusunda tereddütleri ve korkusu vardır. Bunları yenmekte oldukça zordur. Ve birde diş çekimi sonrasında oluşacak ağızda yara veya ağızda ki ağrı gibi sorunlar ortaya çıkar.

İŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Diş çekiminden sonra hekim tarafından konulan tampon, yarım saat daha durmalıdır.
Eğer yarım saat sonrasında herhangi bir bozulma sorunu yoksa, tampon atılıp yenisi yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
Diş çekiminden tam 2 saat sonra yemek yemeli vgün içerisinde çok sıcak ya da çok soğuk yiyecekler ve içecekler yememelisiniz. Ilık olarak yiyecek ve içecekler yenilmelidir.
Bol bol ağzınız su ile çalkalanmalıdır.
1 gün (24 saat) sigara kullanmamalısınız. Çünkü ağızda yara yerinin iltihap kapmasına ve pıhtının bozulmasına neden olur.
1 gün kadar hiç alkol alınmamalıdır.
Ağzınızda ki yara bölgesini emmek gibi bir işlem yapıp tükürmemeli ve çekilen dişinizin bulunduğu yere dokunmamalısınız.
Yaralı bölgenin olduğu taraf, 24 saat boyunca yemek yeme ya da diğer işlevlerde kullanılmamalıdır.
Ağrı olma durumunda hemen bir hekime gidilmelidir.
Çekimden 24 saat sonra yara bölgesine yumuşak bir diş fırçası ile fiş fırçalanabilir. Gargarayı ılık tuzlu su ile yapmanız faydalı olacaktır.
6 – 24 saat içerisinde olacak her türlü kanama, normal olup hafif sızıntı haline gelecektir. Aşırı bir kanama durumunda hekime gidilmelidir.

Benzer Haberler

  Yorumlar


Tweet