SİYAH NOKTALARDAN KURTULMANIN YOLLARI
  Ara Yap
  SİYAH NOKTALARDAN KURTULMANIN YOLLARI
Okunma: 689

SİYAH NOKTALARDAN KURTULMANIN YOLLARI

“ ”

SİYAH NOKTALARDAN KURTULMANIN YOLLARI

Siyah noktalar her zaman sivilcelere göre daha inatçı ve daha sinir bozucudur. Kimi zaman aynalara küstüren kimi zaman pis hissettiren siyah noktalar geçmek bilmez, geçti sanılanlar ise tekrarlanırlar.

Genelde yüzde burun kenarları ve üstüne, çene altlarına, yüzün dar bölgelerine yerleşirler. Bazı kaynaklarda cildin yeterince temizlenememesinden kaynaklandığı söylense de siyah noktaların çıkması her zaman buna bağlı değildir. Siyah noktalardan kurtulmak ve onlarla baş etmek sanıldığı kadar zor değildir. 

Pek çok kaynakta belirtilen temizlik unsuru siyah noktalardan kurtulmanın en iyi yoludur. Özellikle makyaj yapıldıktan sonra cilt hemen temizlenmelidir.

Bir gün bile cildi temizlemeden uyumanız siyah noktaların cildinizde kendilerine yaşam bulmasına sebeptir. Bu yüzden makyaj yapmasanız hatta sokağa çıkmasanız dahi sabah ve gece yatmadan önce cildi cilt tipinize uygun bir temizleyici jel veya sabun yardımıyla temizleyin.

Cilde yine kendine uygun bir ürün ile haftada 2 kere peeling yapın. Peeling ile cildin zarar görmüş bazı noktalarını temizleyebilirsiniz. Peeling ürününü sürerken yavaşça masaj yaparak uygulayın.

Cildinize yapışkan, soyulabilen maskeler uygulayın. Bu maskeleri cildinizde bir süre beklettikten sonra kaldırma işlemiyle beraber siyah noktaları ve cildin üst tabakasındaki kirleri kaldıracaktır. Yine kullanma talimatlarına uyarak siyah nokta bantlarını kullanın. Özellikle yüzeyde çok belirgin olan siyah noktalar bu bantlar sayesinde ciltten ayrılır.

Daha çok yağlı ciltlerde kendini gösteren siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer yolu yüze haftalık maskeler uygulamaktır. Özellikle yağlı ciltlerde cildin yağ oranını dengelemeye yarayan maskeler cilt tipine uygun seçilmeli ve haftada bir kere uygulanmalıdır. Peeling ve maske gibi uygulamaları haftada iki defadan fazla yapmak cildin tahriş olmasına sebep olabilir.

Bu yüzden maske için haftada bir kere, peeling için 2 kere uygulama yeterlidir.

Günlük temizlemenin ardından ve gerekirse peeling ve maskenin ardından mutlaka tonik kullanılmalıdır. Gözenekleri küçültmeye yarayan ve yüzeyi daha çok temizleyen tonikler cilde yerleşmeye çalışan siyah noktalar ile savaşır.

Evdeki ürünlerle bakım yapmak isterseniz karbonat ve elma sirkesini karıştırıp macun kıvamında bir ürün elde ederek siyah noktaları bölgelere uygulayabilirsiniz. 5 dakika ciltte beklettikten sonra soğuk su ile yıkayarak gözenekleri ferahlatabilir ve ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz.

Yine evde limon suyu ve şeker ile bir karışım hazırlayıp siyah noktalı bölgeye sürebilirsiniz. Bu karışımı 15 dakika kadar ciltte bekletip soğuk su ile yıkayarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.S

Benzer Haberler

  Yorumlar


Tweet